Makrama – ozdoby, które warto mieć w swoim domu

203
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuka wiązania sznurków to jeden z hitów minionego roku. Ozdoby tworzone bez użycia igieł lub drutów są nietypowe, piękne i tanie – oczywiście o tyle, o ile zdecydujemy się nauczyć techniki makramy osobiście. Jakie ozdoby wybrać? Możliwości jest wiele; huśtawki, kwietniki, poduszki czy serwetki.

Czym jest makrama? 

Umiejętność ozdobnego plecenia sznurków przywędrowała do Europy już w XIV w. Popularna wtedy w Hiszpanii i Francji, przez stulecia wielokrotnie zyskiwała na popularności i odchodziła w zapomnienie. W Polsce miała swój dobry czas w latach 70. Obecnie znów staje się modna. 

Makrama dawniej i dziś

Za czasów PRL we wnętrzach królowały zrobione w omawianej technice narzuty na wersalki, makatki na ściany i serwetki. Obecnie bawełniany sznurek chętnie przemieniany jest w kwietniki, które świetnie komponują się z domową zielenią. Inne propozycje, to abażury, serwetki, podkładki pod kubki lub nawet zasłony.

Kwietnik z makramy

Zaletą kwietników z makramy jest to, że już po opanowaniu podstawowych węzłów (słupek płaski i spiralny) możemy się pokusić o zrobienie podstawowych modeli. Można postawić na kwietniki białe lub barwione. 

Makrama a styl urban jungle

Kwietnik z makramy doskonale pasuje do stylu urban jungle. Powrót do naturalnych kolorów, zwłaszcza zieleni i bieli, i ekspozycja domowej zieleni wymagają przecież ciekawych dodatków. Obok kwietnika często korzysta się w takiej stylizacji z makramowych osłonek na doniczki lub podstawek pod kubki.  

Przykłady kwietników z makramy

W ramach projektów tworzonych metodą DIY można wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów kwietników ze sznurka. Od najprostszych „pajęczynek’’, przez:

  • kwietniki na drewnianej lub metalowej obręczy,
  • kwietnik z plecioną zawieszką,
  • kwietnik podwójny,
  • kwietnik „żagiel’’. 

Poduszki z makramy

Również poduszki z makramy stanowią bardzo dobre dodatki do przynajmniej kilku popularnych stylizacji. Niektóre sprawdzą się zwłaszcza jako element stylu boho.

Poszewka z makramy

Poduszki z makramy mogą występować w formie zwykłej plecionki nałożonej na poduszkę o miękkim i przyjemnym materiale. Pięknie wyglądają zwłaszcza makramowe sznurki na materiale w kolorze butelkowej zieleni (np. przy stylu urban jungle). Drugą opcją są poszewki zrobione w technice makramy, które dają znacznie większe pole do popisu. Geometryczne wzory, ciekawe sploty i efektowne frędzle – to wszystko spotkamy na przedmiotach oferowanych na rynku. 

Huśtawki z makramy

Domowe huśtawki i hamaki to prawdziwy hit właśnie w stylizacjach boho. Bardzo ładnie prezentują się zwłaszcza w aranżacjach dziecięcych pokoi, które dzięki nim wyglądają wręcz bajkowo. W Internecie pojawiło się wiele filmików instruktażowych pomagających w wykonaniu tych stylowych przedmiotów. Okazuje się, że z bawełnianego sznurka, twardych drewnianych kołków i kilku dodatków da się stworzyć niezwykle oryginalny element wystroju wnętrza.

Wiszące legowisko dla kota

Nie tylko ludzie chętnie korzystają z hamaków zrobionych w technice makramy. Świetnie prezentują się też takie, w których można umieścić miękką poduszkę jako legowisko dla kota. Jest podtrzymywana przez splot sznurka, często bardzo ozdobny. Nasz domowy pupil będzie miał nie tylko wygodne, ale i stylowe miejsce do spania i obserwacji wnętrza. 

Serwetki z makramy

Zastosowanie makramowej techniki bywa pomocne przy tworzeniu serwetek. Białe, w kolorze ecru lub barwne egzemplarze można zrobić samemu albo nabyć za kilkadziesiąt złotych w zależności od wzoru i rozmiarów. Oprócz najbardziej popularnych okrągłych spotyka się serwetki prostokątne. Największe z nich mogą służyć jako oryginalny bieżnik. 

Makramowa obrączka na serwetki

W Internecie znajdziemy też webinary dotyczące tworzenia makramowych obrączek na serwetki. Kolorowe i bardzo oryginalne, przyjmują formę pierścieni ze sznurka, w które wtyka się serwetkę. Z pewnością zwrócą uwagę gości, których będziemy przyjmować kolacją w naszym domu. 

Fot. Elena Putina/Unsplash

Zostaw komentarz