Polecamy

Makrama – ozdoby, które warto mieć w swoim domu

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuka wiązania sznurków to jeden z hitów minionego roku. Ozdoby tworzone bez użycia igieł lub drutów są nietypowe, piękne i tanie – oczywiście o tyle, o ile zdecydujemy się nauczyć techniki makramy osobiście. Jakie ozdoby wybrać? Możliwości jest wiele; huśtawki, kwietniki, poduszki czy serwetki.

Czym jest makrama? 

Umiejętność ozdobnego plecenia sznurków przywędrowała do Europy już w XIV w. Popularna wtedy w Hiszpanii i Francji, przez stulecia wielokrotnie zyskiwała na popularności i odchodziła w zapomnienie. W Polsce miała swój dobry czas w latach 70. Obecnie znów staje się modna. 

Makrama dawniej i dziś

Za czasów PRL we wnętrzach królowały zrobione w omawianej technice narzuty na wersalki, makatki na ściany i serwetki. Obecnie bawełniany sznurek chętnie przemieniany jest w kwietniki, które świetnie komponują się z domową zielenią. Inne propozycje, to abażury, serwetki, podkładki pod kubki lub nawet zasłony.

Kwietnik z makramy

Zaletą kwietników z makramy jest to, że już po opanowaniu podstawowych węzłów (słupek płaski i spiralny) możemy się pokusić o zrobienie podstawowych modeli. Można postawić na kwietniki białe lub barwione. 

Makrama a styl urban jungle

Kwietnik z makramy doskonale pasuje do stylu urban jungle. Powrót do naturalnych kolorów, zwłaszcza zieleni i bieli, i ekspozycja domowej zieleni wymagają przecież ciekawych dodatków. Obok kwietnika często korzysta się w takiej stylizacji z makramowych osłonek na doniczki lub podstawek pod kubki.  

Przykłady kwietników z makramy

W ramach projektów tworzonych metodą DIY można wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów kwietników ze sznurka. Od najprostszych „pajęczynek’’, przez:

  • kwietniki na drewnianej lub metalowej obręczy,
  • kwietnik z plecioną zawieszką,
  • kwietnik podwójny,
  • kwietnik „żagiel’’. 

Poduszki z makramy

Również poduszki z makramy stanowią bardzo dobre dodatki do przynajmniej kilku popularnych stylizacji. Niektóre sprawdzą się zwłaszcza jako element stylu boho.

Poszewka z makramy

Poduszki z makramy mogą występować w formie zwykłej plecionki nałożonej na poduszkę o miękkim i przyjemnym materiale. Pięknie wyglądają zwłaszcza makramowe sznurki na materiale w kolorze butelkowej zieleni (np. przy stylu urban jungle). Drugą opcją są poszewki zrobione w technice makramy, które dają znacznie większe pole do popisu. Geometryczne wzory, ciekawe sploty i efektowne frędzle – to wszystko spotkamy na przedmiotach oferowanych na rynku. 

Huśtawki z makramy

Domowe huśtawki i hamaki to prawdziwy hit właśnie w stylizacjach boho. Bardzo ładnie prezentują się zwłaszcza w aranżacjach dziecięcych pokoi, które dzięki nim wyglądają wręcz bajkowo. W Internecie pojawiło się wiele filmików instruktażowych pomagających w wykonaniu tych stylowych przedmiotów. Okazuje się, że z bawełnianego sznurka, twardych drewnianych kołków i kilku dodatków da się stworzyć niezwykle oryginalny element wystroju wnętrza.

Wiszące legowisko dla kota

Nie tylko ludzie chętnie korzystają z hamaków zrobionych w technice makramy. Świetnie prezentują się też takie, w których można umieścić miękką poduszkę jako legowisko dla kota. Jest podtrzymywana przez splot sznurka, często bardzo ozdobny. Nasz domowy pupil będzie miał nie tylko wygodne, ale i stylowe miejsce do spania i obserwacji wnętrza. 

Serwetki z makramy

Zastosowanie makramowej techniki bywa pomocne przy tworzeniu serwetek. Białe, w kolorze ecru lub barwne egzemplarze można zrobić samemu albo nabyć za kilkadziesiąt złotych w zależności od wzoru i rozmiarów. Oprócz najbardziej popularnych okrągłych spotyka się serwetki prostokątne. Największe z nich mogą służyć jako oryginalny bieżnik. 

Makramowa obrączka na serwetki

W Internecie znajdziemy też webinary dotyczące tworzenia makramowych obrączek na serwetki. Kolorowe i bardzo oryginalne, przyjmują formę pierścieni ze sznurka, w które wtyka się serwetkę. Z pewnością zwrócą uwagę gości, których będziemy przyjmować kolacją w naszym domu. 

Fot. Elena Putina/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Poradnik użytkownika: jak wybrać idealną baterię do e-papierosa?
|
Poradnik użytkownika: jak wybrać idealną baterię do e-papierosa?
Przekonaj się, jak dobrze dobrana bateria do e-papierosa może wpłynąć na jakość używania. Sprawdź nasze porady i zapewnij sobie długotrwałe, satysfakcjonujące doświadczenie z vape!
Czym kierować się podczas wyboru kolekcjonerskich nasion marihuany?
|
Czym kierować się podczas wyboru kolekcjonerskich nasion marihuany?
Wybór odpowiednich nasion marihuany może być nieco przytłaczający, szczególnie dla początkujących hodowców. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, takich jak właściwości genetyczne, skład chemiczny, smak, zapach, czas kwitnienia i wiele innych. Jeśli szukasz wskazówek w tym temacie, z artykułu dowiesz się, co uwzględnić, aby dokonać najlepszego wyboru do swojej kolekcji.
Rozważania na temat bezpieczeństwa i skuteczności materiałów wypełnieniowych stosowanych w stomatologii
|
Rozważania na temat bezpieczeństwa i skuteczności materiałów wypełnieniowych stosowanych w stomatologii
Artykuł zapewnia dogłębny przegląd różnorodnych materiałów wypełnieniowych stosowanych w stomatologii, analizując ich bezpieczeństwo i skuteczność.