Polecamy

Mölkky – plenerowa odmiana gry w kręgle prosto z Finlandii

|
|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mölkky, gra jak… Mölkky. Trochę przypomina dart, trochę kręgle, trochę bule. Ale co to właściwie mówi o tej grze? Nic. Mölkky mają swój własny niepowtarzalny charakter i do tego są ekologiczne. Mölkky mają w sobie dużo więcej niż bycie jak…

Zasady

Mölkky to bardzo prosta gra, w której chodzi o rzucanie, celowanie i trafianie. Mölkky składa się z 12 drewnianych palików, które ponumerowane są od 1 do 12, oraz jednego drewnianego kijka – zbijaka, do rzucania nim i właśnie zbijania palików. 12 palików, czy też kręgli, ustawia się około 3–4 metrów (około 8 średniej długości kroków) od gracza. Następnie próbuje się strącić zbijakiem tyle kręgli, aby zgromadzić w sumie 50 punktów. Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwe, bo im mniej skomplikowane zasady, tym bardziej skomplikowana gra.

Paliki ponumerowane są od 1 do 12. Jest to ilość punktów, jakie można zdobyć, zbijając je. Jednak punkty umieszczone na paliku dostaje się tylko wtedy, gdy zbije się jeden palik w rzucie, co jest wyjątkowe, biorąc pod uwagę ich ustawienie. Przeważnie zbija się jednak więcej kręgli na raz – ustalono zasadę, że w takiej sytuacji dostaje się taką ilość punktów, ile palików się zbiło. 

Trzeba pamiętać, że punkty dostaje się tylko za paliki, które przewróciły się czysto, czyli nie leżą na innych palikach czy zbijaku. Po zbiciu kręgla nie wraca on na swoje oryginalne miejsce, tylko ustawia się go tam, gdzie upadł, zwiększając w ten sposób powoli dystans między kręglami.

Zwyciężyć jest stosunkowo łatwo, bo wystarczy zdobyć pięćdziesiąt punktów. Dla wyjątkowego szczęściarza wystarczyłoby 5 rund, aby doprowadzić przeciwnika do płaczu, i właśnie z tego powodu taka ewentualność nie jest możliwa. Przekroczenie 50 punktów choć o jeden cofa wynik tego gracza do 25. Dlatego ostatni rzut musi być idealny – wszystko albo nic. Ta gra pewnie trwałaby godziny, jednak z Mölkky można odpaść, jeżeli w kolejnych 3 rundach nie uzyska się żadnych punktów.

Co jeszcze? Zbijak rzuca się zawsze od spodu, a punkty notuje w dołączonym do zestawu notesie. Kolejność graczy można ustalić dowolnie, chociaż proponuje się najczęściej zaczynać od tego, który miał najmniej punktów, a kończyć tym, który w poprzedniej rundzie zgromadził ich najwięcej. Gra może być bardzo elastyczna, więc do niektórych szczegółów nie przywiązujemy aż takiej wagi.

Finlandzka sława

Mölkky to plenerowa gra, która powstała z inspiracji fińską grą: Kyykkä. Kyykkä jest trochę podobna do gry Kubb. Też chodzi o to, żeby rzucać kijem w drewniane kostki, które stoją po stronie przeciwnika. W Kyykkä chodzi jednak nie tylko o to, aby przewrócić klocki przeciwnika, ale o to, żeby je wybić poza jego pole. Wygrywa ten, któremu to się uda w jak najmniejszej ilości rzutów.

Przeczytaj też: Zasady gry w tysiąca.

Sport jak sport

Czego potrzebuje każdy porządny sport? Zawodów. I Mölkky, jako że to porządny sport, ma swoje mistrzostwa świata, w których od 2017 r. występuje też Polska. Dwa razy byliśmy na miejscu 8, a raz na miejscu 5. Zawody w 2020 i 2021 r. zostały odwołane z powodu pandemii.

Zdjęcie główne: Sigmund/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kreatywne hobby, które umilą Ci czas
|
Kreatywne hobby, które umilą Ci czas
Hobby jest świetnym sposobem na zajęcie sobie wolnego czasu, realizowanie oraz wyrażanie siebie.
Jak laseroterapia może pomóc w walce z trądzikiem – przegląd najnowszych badań i metod
|
Jak laseroterapia może pomóc w walce z trądzikiem – przegląd najnowszych badań i metod
Czy laseroterapia to efektywne rozwiązanie na trądzik? Poznaj najnowsze metody i badania naukowe na temat jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Jak radzić sobie z syndromem wypalenia zawodowego? Metody i techniki stosowane w terapii
|
Jak radzić sobie z syndromem wypalenia zawodowego? Metody i techniki stosowane w terapii
Zobacz, jak poradzić sobie z egzaminem z wypalenia zawodowego. Poznaj sprawdzone metody i techniki terapeutyczne, które pomogą Ci odzyskać energię do pracy.