Polecamy

Często podróżujesz? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie walizki podróżnej

|
|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Walizka kojarzy się z podróżami – te zaś są w ostatnim czasie bardzo utrudnione, czasem wręcz niemożliwe. Z utęsknieniem czekamy na ponowny rozkwit turystyki. Wcześniej warto pomyśleć o kompletowaniu przydatnych akcesoriów. Jaka powinna być walizka podróżna?

Walizka podróżna dopasowana do naszych wymagań

Nie chodzi tutaj wyłącznie o wymiary walizki, choć i one są bardzo istotne, ale głównie o to, jak często i w jakich warunkach będzie nam służyć. Nie warto celować na walizkę z najgorszych materiałów, która i tak rozpadnie się po pierwszym użyciu. Należy mieć raczej taką, która będzie trwała i dobra jakościowo, nawet jeśli podróżujemy dwa razy do roku. Nie potrzebujemy najnowocześniejszego technologicznie modelu, o zwiększonej trwałości, itd.  

Miękka czy twarda – która walizka będzie najlepsza?

  • Walizki twarde – ceni się je przede wszystkim za dużą wytrzymałość, dobrą ochronę dla przedmiotów znajdujących się wewnątrz i stanowi najlepszy wybór wtedy, gdy zabieramy ją do samolotu (łatwo ustalić jej kształt, rzeczy nie zostaną uszkodzone, gdy ktoś np. rzuci bagażem). Za wadę uważa się niemożliwość dopasowania jej kształtu do wymiarów schowka bagażowego i trudne jest ją naprawić wtedy, gdy już zostanie uszkodzona.
  • Walizki półtwarde – stanowią opcję kompromisową, bo są dość elastyczne, przy tym chronią rzeczy lepiej niż walizki miękkie.
  • Walizki miękkie – doskonale dopasowują się do luku bagażowego, bagażnika lub do miejsca dostępnego pod siedzeniem, dają się też dość łatwo naprawić i łatwiej jest w nie upchnąć dodatkową ilość przedmiotów; bardzo często wybiera się je z racji dość niskiej ceny. Ich wady to niewielka przydatność w przypadku podróży samolotem i niezbyt skuteczna ochrona przedmiotów, które znajdują się w środku.

Popularne wymiary walizek 

Wymiar walizki jest istotny z uwagi na to, jak dużo rzeczy chcemy ze sobą zabrać w podróż. Największe znaczenie mają wtedy, gdy w drogę wyruszamy nie własnym samolotem, ale innym środkiem lokomocji. Może to być samolot, gdzie dozwolone są określone wymiary bagażu, ale też pociąg lub autobus, gdzie będziemy musieli sobie sami z nim poradzić.

Małe i duże walizki

Rozmiary walizek są zróżnicowane, bo i potrzeby bywają różne. Mała walizka to najczęściej taka, której długość, szerokość i głębokość mają łącznie 115 cm – 55 × 40 × 20 cm. Maksymalnie przyjmuje się, że zmieści się do niej 10 kg bagażu. W przypadku większych walizek do samolotów, czyli tzw. bagażu rejestrowanego, najczęściej limitem jest waga 28 kg. Suma długości wymiarów wynosi najczęściej od 150 do 160 cm. W przypadku, gdy nie grożą nam limity, możemy wybrać większe modele walizek. 

Jakie jeszcze cechy powinna mieć dobra walizka?

Kółka

Stanowią zdecydowanie ten element, który najbardziej jest narażony na uszkodzenie i zużycie. Przy tym są ważne, bo umożliwiają łatwiejszy transport bagażu bez dźwigania jego ciężaru. Warto wybierać:

  • modele o czterech kółkach,
  • walizki z kółkami obracającymi się o 360 stopni,
  • lepsze są kółka kauczukowe, które miękko amortyzują wstrząsy, niż wykonane z twardego plastiku.

Uchwyty i przegrody

Warto, żeby wnętrze walizki było dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Dobieramy taki model, w którym paski, przegrody i kieszenie pozwolą nam we właściwy sposób podzielić nasze ubrania, rzeczy osobiste, ale też przetransportować drobiazgi czy dokumenty.

Zabezpieczenia

Bardzo potrzebne mogą się okazać, np. kłódki szyfrowe. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy nie będziemy mogli mieć przy sobie bagażu. Wówczas może się przydarzyć, że stanie się on łupem złodzieja. Warto zakupić taki rodzaj zamka, który faktycznie będzie służył bezpieczeństwu naszych rzeczy i nie był tylko atrapą zabezpieczenia.  

Fot. Arnel Hasanovic/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym?
|
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym?
Twój gabinet kosmetyczny zasługuje na najlepszy sprzęt do sterylizacji. Dowiedz się, jak dokonać mądrego wyboru urządzenia, które zapewni niezawodność i bezpieczeństwo.
5 seriali, które warto odpalić tej jesieni
|
5 seriali, które warto odpalić tej jesieni
Jesień już trwa, a przecież to idealna pora na obejrzenie dobrego serialu!
Salvador Dali – jakie są jego najpopularniejsze dzieła?
|
Salvador Dali – jakie są jego najpopularniejsze dzieła?
Jego niezwykłe i kontrowersyjne prace wpłynęły na rozwój surrealizmu i stały się ikonicznymi dziełami sztuki XX wieku.